Ujra të Thella

Lundro në ujra të thella

Lojë me letra të hapura PDF Print E-mail
User Rating: / 3
PoorBest 
EditoriaL

Afrimi i regjistrimit të popullsisë në Shqipëri ka rritur ndjeshëm tensionin ndëretnik midis kombit shqiptar dhe shovinizmit grek. Deklarata, emisione televizive, vendime gjykatash për ndryshim kombësie, ringjallje fantazmash të vdekura me emrin Vorio Epir, janë bërë të pranishme për opinionin publik shqiptar. Duke dëgjuar gjithë këtë propagandë, nuk mund të mos kujtosh sentencën e shqiptarit të madh Petro Nini Luarasi, që thoshte para 100 vjetësh: “Edhe Krishti në na thëntë; unë jam grek, eni pas meje; do t’i themi: Pa mblidh mëntë; se shqiptari, s’vjen pas teje”.

Shovinizmi grek po luan hapur, kërkon të shtojë numrin e grekëve në Shqipëri, të zgjerojë hapësirën e minoritetit grek në Shqipëri. Në kuptim figurativ është një Lojë me Letra të Hapura. Dhe sa kohë që luan me letra të hapura nuk mund të mos vëresh edhe shqetësimin e këtij shovinizmi, nxitimin e tij, halucinacionet që po shfaq. Le të analizojmë

 

Lexo më shumë...
 
Ylli me pesë cepa PDF Print E-mail
User Rating: / 1
PoorBest 
EditoriaL
Ç'përfaqëson Ylli me pesë cepa

Patologjia...

Një nga ankthet që e ka torturuar me dekada të tëra ndërgjegjen e gjithë Evropës dhe veçanërisht Evropës Lindore, që ka krijuar patologji të tilla spitalore që vetëm ndotjet radioaktive mund t'i krijojnë, është ai i yllit me pesë cepa. Eshtë pak ta quajmë ankth. Ai arriti të kapë përmasat e përbindshme mbimitologjike, sepse arriti të dominojë edhe ëndrrën e lirisë së njerëzimit edhe për dekada të tjera. Lindi dhe udhëhoqi ëndrrat për liri në fillesat e lëvizjeve komuniste botërore.

Këtu përfshihen edhe shqiptarët dhe vendi i tyre, Shqipëria. Duket sikur po merremi me simbolet e së kaluarës, por mjafton të vendosim një yll me pesë cepa në mes të Tiranës dhe do të jemi dëshmitarë të reaksionit që ai provokon akoma, sepse është e lehtë të fshish të kaluarën jashtë teje por e pamundur të fshish e të risistemosh brendësinë e jetës, shpirtin e individit e të shoqërisë.
Lexo më shumë...
 
Skenderbeu nje kalores templar PDF Print E-mail
User Rating: / 1
PoorBest 
EditoriaL

- Gjergj Kastrioti ishte një kalorës templar, me grada të larta e të fshehta

- Pse historia e ka mohuar të vërtetën mbi heroinJu egoj Skënderbeun ndryshe

E njohim si kalorës, trim të çartur dhe fisnik, por shumë pak njerëz, për të mos thënë gati aspak e kanë njohur si alkimist, si kalorës tempullar apo mason. Skënderbeu tani na shfaqet në një dimension krejt të ri, ashtu siç nuk e kishim menduar ndonjëherë, por që në fakt, është në sintoni me kohën kur ai jetoi.

Një përqasje me figura të tilla si: Leonardo Da Vinçi, Shekspiri, Njutoni apo Galileo Galilei është në qendër të vështrimit të ri të Skënderbeut. Për më tepër, ai vjen si alkimist i nivelit më të lartë, në dy piktura të Mihallaq Xhavos, ku ka një analogji mjaft të dukshme mes Heroit tonë Kombëtar dhe Kodit të Da Vinçit, librit të Dan Braun.

Lexo më shumë...
 
Dikush nuk ka dëshirë që Shqipëria t’i bashkohet Europës PDF Print E-mail
User Rating: / 2
PoorBest 
EditoriaL


Nga të thënat e qarta të ministrit Suedez Karl Bild, padyshim që doli se vonesa është thjesht çështje teknike. Një nga krahasimet e tij ishte dhe me një problem pikërisht të Suedisë...por që po vonohet, sepse akoma nuk është mbledhur “Parlamenti Gjerman” ose për rastin në fjalë...ishin pengesat teknike. Duhej që Parlamenti Gjerman të merrte në shqyrtim problemin “Shqipëri” dhe ai kishte bërë vetëm një seancë, sepse tashmë dihet se sapo kanë mbaruar zgjedhjet. Reagimi në botën e qytetëruar ka qenë jo politik dhe kjo ka qenë edhe kryesorja...pavarësisht se në Shqipëri i mëshojnë shumë problemit politik. Në Shqipëri duan...janë disa...që BE-ja dhe KE-ja.

Nga Besi BEKTESHI
 

Shqipërinë ta vonojnë, dhe për më tepër, ta ndërpresin punën sepse në pushtet është Berisha. Franco Frattini dhe Bild që në një farë mënyre janë sponsor, por edhe disa ministra të tjerë europianë...kanë kaluar gjithçka me çështjen teknike dhe jo me “politikën e ditës” në Shqipëri.

Lexo më shumë...
 
Edi Rama dhe piramida masonike ne sheshin "Skenderbej" PDF Print E-mail
User Rating: / 1
PoorBest 
EditoriaL

Pas shpalljes së projektit fitues për rregullimin e sheshit “Skënderbej”, në qendër të Tiranës, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama, njeriu që imponoi këtë zgjedhje, u shpreh: “Koha do të tregojë nëse juria ka bërë zgjedhjen e duhur, por unë jam i bindur që cilado nga zgjedhjet do t’ i jepte Tiranës një mundësi për të vështruar të ardhmen dhe jam plotësisht i bindur se ideja e studios 51N4E na jep mundësi ta shikojmë të ardhmen.

Nga Kastriot MYFTARAJ 

Sipas këtij varianti, sheshi ‘Skënderbej’ do të jetë një piramidë e vendosur nën pushtetin e qytetarëve dhe çdo qytetar i Tiranës, duke shkuar në pikën qendrore të Piramidës, e cila është një pikë që i jep mundësinë një njeriu të vetëm të qëndrojë aty dhe ta shohë sheshin nga të katër anët, nga lart poshtë, do ketë mundësi të jetë zoti i qytetit të tij, në një qytet që vjen nga një histori ku zot ka qenë gjithmonë dikush tjetër”. (cituar sipas: “Zëri i Popullit”, 12 prill 2008, f. 9) Piramida për të cilën flet Edi Rama, nga kulmi i së cilës një njeri i vetëm dominon sheshin, duke fituar aftësi gjithandejpamëse, nga lart-poshtë, në të katër anët, nuk është simboli i dominimit të sheshit qendror nga qytetari, siç thotë Edi Rama, por një simbol masonik.

Lexo më shumë...
 
  • «
  •  Starto 
  •  Pas 
  •  1 
  •  2 
  •  Para 
  •  Fund 
  • »


Page 1 of 2

Sondazhe

Mendoni se Edi Rama i sherben masonerise ?
 

EditoriaL


Eksplore

Foto Lajme

Foto Lajme
You are here  : Home EditoriaL

Video Lajme

Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.
Get the Flash Player to see this player.